reklama

6 skvelých tipov, ako ovládnete reč svojho tela

Prinášam šesť skvelých tipov z praxe, ako vylepšiť to, ako pôsobíte na svoje okolie. Stačí malá zmena, ale zámer ostáva rovnaký. Napríklad pôsobiť sebavedomo, vyrovnane a príjemne. Naučte sa správne komunikovať to, čo chcete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Priznávam, sledovala som ich. Mali obchodné stretnutie. On sa mal kamennú tvár, ale bez prestávky ju hltal očami. Ona si pri ňom neustále prechádzala rukou po zátylku, hrala sa s vlasmi. Pracovný rozhovor skončil. Ale akoby nevedela nájsť tie správne slová. Ich telá pritom hovorili jasnou rečou. V tom sa postavila, podala mu formálne ruku a odišla. On ostal sedieť. Sám. Bolo mu jasné, že svoju šancu premárnil.

Stačí pritom iba málo. Nie je také ťažké cítiť sa sebavedomo, nadviazať ľahký rozhovor a byť tou osobou, ktorá po príchode do miestnosti skutočne zažiari. Stačí zmeniť niekoľko drobných zlozvykov a dobre si všímať, ako komunikujeme s okolím rečou nášho tela.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Snažme sa spoločne objaviť autentický spôsob, ako komunikovať to, čo chceme.

Šesť skvelých tipov, ako to jednoducho dosiahnuť

1. Prestaňte sa hrbiť

Obrázok blogu

Najľahšie by bolo všetkým poradiť: „Kráčajte svetom vzpriamene a hlavu hore!“. Chôdza tvorí najvýraznejšiu časť prvého dojmu. Postačí vyrolovať svoje telo a ukázať sa v celej svojej kráse.

Je fascinujúce, ako naše telo odhalí, kedy sa hanbíme a chceme byť menší a menší až neviditeľní.

2. Nedotýkajte sa tváre

Obrázok blogu

Keď sme nervózni, dotýkame sa nosa, očí, uší, zátylku. Naše podvedomé barličky, ktoré odhalia nepripravenosť, nervozitu a chýbajúce sebavedomie.

Ako na vás pôsobí človek, ktorý neustále používa vo vetách „Eeeee” a „hmmm”? Ruku na srdce, svoje životné úspory by ste mu asi nezverili. Rovnako pôsobia aj naše barličky - dotýkanie sa tváre a hranie sa s vlasmi počas rozhovoru. Nám to síce pomôže, ale navonok pôsobíme rozpačito.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. Nájdite balans v postoji

Obrázok blogu

Pri dlhšom státí počas prezentácie alebo vystúpenia pred ostatnými členmi tímu, zvlášť̌ počas diskusií, je prirodzené, že spustíme našu váhu tela na jednu stranu. Vytlačíme bedrový kĺb smerom von, napneme šľachy okolo bedra a kolena, kým druhú nohu pokrčíme a uvoľnime.

V tele tak vzniká pocit úľavy, ale aj nerovnováhy. A ten potom zasiahne aj naše pocity.

Je to častý, na prvý pohlaď takmer zanedbateľný prehrešok, no nepriaznivo pôsobí na emočnú rovnováhu.

Rozložte váhu rovnomerne na obe nohy, celé chodidlá zakoreňte do zeme a v tejto otvorenej pozícii prijímajte diskusiu ako jej líder.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Odstráňte zbytočné pritakávanie

Sústredene ste ho počúvali, snažili ste sa mu porozumieť̌, pritakávali, že rozumiete o čom hovorí. Nepritakávali ste náhodou? Je veľmi pravdepodobné, že áno. Je to pre nás síce prirodzené, ale pozor na nedorozumenia!

Niekto mohol nadobudnúť dojem, že s ním súhlasíte. A potom bol prekvapený, že keď ste začali hovoriť, mali ste zrazu opačný názor.

Radšej menej kvitancie prikyvujúcou hlavou a jasné verbálne vyjadrenie na záver. Predídete tak nepríjemným situáciám.

5. Príliš veľa úsmevov škodí

Obrázok blogu

Úsmev je jeden z najkrajších prejavov človeka. Hovorí sa, že by sme s tým nemali nikdy šetriť. Ale aj tu platí staré známe: menej je niekedy viac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Úsmev so sebou prináša aj istý predpoklad, že dotyčnú usmiatu tvár je ľahké donútiť̌ k súhlasu. Rýchlejšie sa vzdá, podľahne nám.

Ak chcete pôsobiť̌ ako silný hráč̌, nechávajte si neverbálny signál súhlasu v talóne až na moment, kedy sa dopracujete k obojstranne výhodnému kontraktu. A váš úsmev bude odmenou i korunou neverbálneho prejavu.

6. Držte gestá na uzde

Obrázok blogu

Chaotické a mnohokrát bez významu. Niekedy neovládame naše gestá, ktoré sú buď mŕtve, alebo pútajú viac pozornosti ako to, čo hovoríme verbálne.

Snažte sa objaviť̌ tú správnu dávku pohybu a gest, aby vám to bolo prirodzené, najmä v situáciách, kedy potrebujete komunikovať̌ jasne a efektívne.

Je veľmi ťažké hovoriť teoreticky o „správnej dávke“ gest alebo „správnom postoji“. Pretože neexistuje žiadna šablóna na správnu neverbálnu komunikáciu.

Pri svojich tréningoch a koučingoch začínam vždy od autentického prejavu konkrétneho človeka. Aké má fyzické danosti, silu hlasu, aktivitu či energiu osobnosti a pracujem na týchto základoch. Zachovávam autenticitu osobnosti, neprerábam, ale pomáham ľuďom lepšie vyjadriť to, čo vyjadriť chcú. A v tom je neobjavený potenciál VEDOMEJ REČI TELA.

Vaša Monika

---------

Zaujíma Vás neverbálna komunikácia a chcete vedieť viac?

Sledujte BodyTalks na Facebooku alebo na našej webstránke www.bodytalks.sk

Monika Stehlíková

Monika Stehlíková

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som odborníčka na neverbálnu komunikáciu. Za viac než 20 rokov praxe som vyvinula vlastnú metodiku VEDOMÁ REČ TELA. V jej rámci pracujem s autenticitou: ľudí nenaprávam, vediem ich k tomu, aby rečou tela vyjadril to, čo chcú a zároveň ostali sami sebou. Ak máte otázky k reči tela vás či niekoho iného, napíšte mi na napis@bodytalks.skwww.bodytalks.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu